Etkinlik  Adı

Etkinlik Tarihi

Topçam Şenlikleri

24-25 Ağustos

Almus-Akarçay Mahlep Festivali

Ağustos ayı ilk haftası

Erbaa Küçük Yayla Şenlikleri

19-20-21 Temmuz

Almus Vişne Festivali

Haziran ayı ilk haftası

Turhal Tarihi Kocakavak Festivali

21-24 Haziran

Niksar Yazıcık Kültür ve Sanat Festivali

Temmuz ayı ikinci hafta

Niksar Çamiçi Yayla Şenlikleri

7-8-9 Haziran

Zile Kiraz Festivali

14-15-16 Haziran

Keçecibaba Şenlikler

Ağustos ayının ilk Cumartesi`si

Pazar-Ballıca Mağarası Güreş Festivali

29 Eylül


SPOR

Oryantring nedir?

Oryantring ( Koşarak, yürüyerek hedef bulma) her türlü arazide yapılabilen, katılımcıların kontrol noktalarını harita ve pusula yardımı ile en yakın zamanda ziyarat etmeye çalıştığı bir doğa sporudur.

Kısaca bedensel ve zihinsel çalışmanın birlikte ifadesi olan Oryantring; sadece düz bir koşu değil, aynı zamnda kontrol noktaları aranırken zamanın nasıl geçtiğini anlayamadığımız bir oyundur. Bir doğa sporu olarak yediden yetmişe kadar her kesime hitap eden Oryantring ayrıca bütün ailenin birlikte yapabileceği bir aile sporudur.

Oryantring Sporu nasıl yapılıyor?

Amaç yarışma başladıktan sonra hedef noktalarını belirlenen sırada dolaşarak en kısa zamanda varış noktasına ulaşmaktır. Oryantring sporunda atletik kapasite önemli olmakla birlikte tek başına yeterli değildir. Yarışmacı belirlenmiş, işaretlenmiş bir parkur olamadığı için arazide bir noktadan diğer bir noktaya tamamen kendi karar verdiği bir rotayı izleyerek gider. Bu sırada kısa zamanda doğru karar verebilmesi çok önemlidir. Oryantring koşmanın yanında akılını ve zihnini iyi kullanmayıda gerektirdiğinden “Koşarak Santraç Oynanan Spor” olarakta adlandırılır.

Niksar'da Oryantring

Daha önceden ulusal ve uluslar arası anlamda oryantring yarışmalarına ev sahipliği yapan Niksar'da, Çamiçi Yaylası'nda yaklaşık 10 kilometre karelik oryantring parkuru haritasının çizilmesiyle oryantring sporunun vazgeçilmez yeri oldu. Oryantiring sporu için elverişli ender parkurlarından biri olan Çamiçi parkuru gören sporcuların, hayranlığını kazanmıştır.