Kent merkezine 15 km mesafede, 20 dk'lık bir yolculukla ulaşılan Çamiçi yaylası mis gibi çam kokulu havasıyla, serin tertemiz suyuyla, yeşilin tonlarıyla cennetten bir köşe gibi.

Karadeniz`i Sivas ve Kayseri üzerinden İç Anadolu, Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgelerine bağlayan karayolu Tokat dan geçmektedir. Demiryolu ve Havayolu ulaşımı da oldukça kolay sağlanmaktadır. Samsun`u Sivas’a ve diğer Anadolu illerine bağlayan demiryolu Tokat il sınırlarından geçer. Ayrıca haftada 1 gün Ankara aktarmalı uçak seferleri vardır. İstanbul - Tokat arası mesafe 785 km. dir. Ankara - Tokat arası mesafe 399 km'dir.

Canik Dağları’nın Kelkit Vadisi’ne inen eteklerinde kurulan ve Kelkit Irmağı’nın geçtiği vadi boyunca doğu-batı doğrultusunda uzanan Niksar , İç Anadolu’yu Batı’ya bağlayan yolların kesiştiği noktada stratejik bir konuma sahiptir.

Danişmendliler , Selçuklular ve Osmanlılar zamanında Türk İslam kültürünü yansıtan eserlerle donatılan şehir , tarihin izlerini bütün ihtişamıyla yatan zengin bir açık hava müzesi görünümündedir.Niksar’a gelen turistler kendilerini bir taih ve tabiat cennetinin kucağında bulmaktadırlar.